Suffolk County Bowls Association

Affiliated to the English Bowling Federation

 


All content and images © Suffolk County Bowls Association                                   


President - Mr. Neil Parfitt

President Elect - Mr. Keith Crabbe

Chairman - Mr. Gary Pleasance

Secretary - Stuart Walsh


Sponsors of Suffolk County Bowls Association

Suffolk County Bowls Association The County Executive meets throughout the year to discuss and implement decisions regarding the organising of Federation Bowling in the county.

Mr. Gary Pleasance

County Chairman

Mr. Keith Crabbe

President Elect

Mr. Neil Parfitt County President Honorary Life Members of the Association  Geoff Barker, Arthur Bryant, Don Catchpole, Keith Crabbe,  Dick Peachey, Mervyn Thomas, John Walford, Ron Whymark, Jimmy Summons.   Honarary Life member of the EBF from Suffolk  Dick Peachey,

Mr. David Lyas

Junior Deputy President

County Executive

1920-31 *H. Bullen (Ipswich)

1932  *A. Evans (Lowestoft)

1934   *G. W. Senton (Ipswich)

1935   *F. W. Woodroffe (Stowmarket)

1937   *H. J. Huke (Lowestoft)

1938   *F. O. Johnson (Bury St. Eds)

1939-45  *A. Smyth (Leiston) - (War period)

1946   *G. Benjamin (Ipswich)

1947   *W. Downing (Beccles)

1948   *R G. Saint (Bury St Eds).

1949   *E. S. Lock (Woodbridgc)

1950   *A, J. Beckerleg (Ipswich)

1951   *F. E. Field (Lowestoft)

1952   *F. W. Holmes (Brandon)

1953   *F. L Wales (Framlingham

1954   *S. V. Broome (Ipswich)

1955   *G. E Brown (Beccles)

1956   *J. Wilkinson (Bury St.Eds)

1957   *T. H. G. Earle (Saxmundham)

1958   *P. J. Fowler (Ipswich)

1959   *A.W. Dale (Lowestoft).

1960   *H. H. Smith (Lakenheath)

1961   *J. R.Wright (Walpole)

1962   *H. A. Death (Ipswich)

1963   *F. W. Holmes (Brandon)

1964   *J. Coleman (Lowestoft)

1965   *J. Cooper (Needham Market)

1966   *B. J. Wright (Ipswich)

1967   *J. A. Whitehouse (Yoxford)

1968   *W. G. Denny (Southwold)

1969   *R. F. Grimwood (Ixworth)

1970   *H. D. Ellwood (Ipswich)

1971   *J. R. Wright (Walpole)

1972   *S. Banns (Aldeby)

1973   *H. H. Smith (Lakenheath)

1974   *C.A.Kemp (Ipswich)

1975   *L. V. Gray (Saxmundham)

1976   *W. M. Raffe (Southwold)

1977   Dick Peachey (Ixworth)

1978   *R. F. Boddey (Ipswich)

1979   *Russell Kemp (Kirton & Falkenham)

1980   *W.C. Powles (Kirby Cane)

1981   *Arthur Bryant (St. Botolphs & District)

1982   *G. Youngman (Ipswich)

1983   *J. Weeks (Wickham Market)

1984   *H. Oxborough (Beccles)

1985   *Ted Oliver (Ixworth)

1986   *D. J. Mee (Sproughton)

1987   *A. B. McMillan (Lelston Con)

1988   *Donald Catchpole, (Loddon Swan)

1989   Ron Whymark (Stowmarket Woodfield)

1990   Dave Cable (Norbridge)

1991   Bill Kemp (Otley)

1992   *R. M. Loveridge (Sole Bay)

1993   *Doug Cole (Gislingham)

1994   Dennis Abbott (Stone Lodge)

1995   *John Woollard (Grundisburgh)

1996   *Vic Bowles (Lowestoft Railway)

1997   George Marshall (Tuddenham St. Mary)

1998   *Alan Manthorpe (Bramford)

1999   Les Cattermole, (Peasenhall & Sibton)

2000   John Ansdell (Sole Bay)

2001   * Peter Wright (Thorndon)

2002   *Frank Matthews (St. Johns URC)

2003   Gordon Turnbull (Tunstall & District)

2004   Peter Orford (Lowestoft Railway)

2005   Peter Plummer (Old Newton)

2006   Roger Simpson (Norbridge)

2007   Ray Dearing (Badingham)

2008   Mike Fathers (Waveney)

2009   Robert Lillistone (Walsham le Willows)

2010   Colin Buck (Marleborough/Ipswich & District)

2011   Peter Gorham (Martlesham)

2012  *Donald Catchpole (Loddon Swan)

2013  Malcolm Pryke (Stowupland)

2014  Crossley Coleman (Fred)

2015  David Schofield (Waldringfield & District)

2016  Trevor Flatt (Halesworth Angel)

2017  *John White (Coney Weston Swan)

2018  Trevor Lord (Ipswich & District)

2019  Barrie Davis (Yoxford)


* indicates deceased