Suffolk County Bowls Association

Affiliated to the English Bowling Federation

 


All content and images © Suffolk County Bowls Association                                   


President - Mr. Neil Parfitt

President Elect - Mr. Keith Crabbe

Chairman - Mr. Gary Pleasance

Secretary - Stuart Walsh


Sponsors of Suffolk County Bowls Association

Suffolk County Bowls Association

A large crowd on both days at Yoxford Bowls Club witnessed some excellent bowling and some very close finals as the competitions for the 2019 season reached their climax.   Despite a  forecast of rain,  apart from a very short period most games were played in favourable conditions.   Two players retained their titles of the previous year; R. Claxton of Thurlton Bowls Club once again winning the Under 25’s Singles and P. Cook of Ixworth Bowls Club retaining the Veterans Singles title.  Our best wishes go with them and all the

County winners at the National Finals in Skegness.


R. Hard  about to deliver his bowl in the Under 25’s Open Singles Final.  With partner J. Sims they won  21-12

2019 COUNTY FINALS

CLICK HERE for the Gallery of all 2019 County Winners

SUFFOLK COUNTY BOWLS ASSOCIATION,

2019 INDOOR SEMI-FINALS & FINALS RESULTS




Men’s SinglesSponsored by Ray Dearing


M Payne  (Yellow)  9  v M Smith  (Red)   21

G Buckingham  (Yellow)  21  v  D Sewell  (Blue)       15

Final

M Smith  (Red)   21  v G Buckingham  (Yellow)  16

   


Under 25’s Mixed SinglesSponsored by Kathy & Stuart Walsh


C Cooper  (Red) 15   v P Childs  (Blue)   21

A Pulford  (Green) 21   v  G Childs  (Blue)     3

Final

A Pulford      21   v P Childs          0



Men’s PairsSponsored by Framtrade


M Frohawk, A Pulford  (Green) 23  v G Buckingham, S Pleasance  (Yellow) 10

M Payne, J Jenkins  (Yellow) 9  v A Blowers, M Smith  (Red)  25

Final

M Frohawk, A Pulford  (Green) 15  v A Blowers, M Smith  (Red)  23



Mixed PairsSponsored by Mervyn Thomas


J Blowers, A Blowers  (Red) 11  v S Plummer, A Pulford  (Green)  19

C Pybus, D Sewell  (Blue)   18  v J Truin, R Goodchild  (Yellow)  17

Final

C Pybus, D Sewell  (Blue)     14  v S Plummer, A Pulford  (Green)  23



2 Bowl RinksSponsored by Mike Fathers


S Thorpe, K Brown-Warr, F Spinks  (Red) 14 v G Buckingham, A Brunton, M Payne  (Yellow) 15  

C Riches, J Gill, S Brimelow  (Blue)   v A Pulford, C Bright, M Euston  (Green) W/O

Final

A Pulford, C Bright, M Euston  (Green) 18 v G Buckingham, A Brunton, M Payne  (Yellow) 15



2 Bowl Mixed RinksSponsored by Joan Carter


R Goodchild, D Goodchild, J Truin  (Yellow) 21 v P Quilliam, K Culley, J Whitlock  (Red)  8

D Sewell, J Sewell, C Pybus  (Blue)  19  v L Alexander, S Pleasance, M Payne  (Yellow)  16

Final  

D Sewell, J Sewell, C Pybus  (Blue) 20 v R Goodchild, D Goodchild, J Truin  (Yellow) 10


For the initial rounds of ALL County competitions, please refer to the Area Pages:

Area ‘A’

Area ‘B’

Area ‘C’

Area ‘D’

Competitions